Refekatçı Kuralları
30 Mart 2022

REFAKATÇİ GENEL KURALLARI:

1. Hastaya refakat gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir. Eğer gerekli ise 1 (bir) kişi gelir.
2. Mümkün olduğunca hastanızın yanından ayrılmayınız.  (refakatçi kartını takınız.)
3. Hastanemize dışarıdan gıda maddesi getirmeyiniz.
4. Hastalarımızın mahremiyeti açısından Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Servisinde bayan refakatçi bulundurulmasına özen gösteriniz. (Y.T.K.İ.Y.  Madde 62).
5. Hastane binasında kesinlikle sigara içmeyiniz.[4207 sayılı yasa ]
6. Doktor ve hemşire vizit saatlerinde hasta yakını bekleme salonunda bekleyiniz.                                        

7. Hastalarımızı rahatsız etmemek için oda ve hastane koridorlarında huzuru bozacak şekilde yüksek sesle konuşmamaya dikkat ediniz.
8. Refakatçi hastanın bakımına izin verildiği ölçüde yardım edebilir.
9. Hasta yakınları, hastanemizin 811 12 44 nolu telefonu arayıp hasatlarının kaldıkları oda numarasını çevirerek 24 saat boyunca hasta ve refakatçisi ile görüşebilir.
10. Refakatçi değişimleri ziyaret saatlerinde yapılır. Bunun dışında refakatçi değişimi yapılmaz. Refakatçi değişikliğine servis sorumlu hemşiresi karar verir.
11. Refakatçiler doktorların direktifleri doğrultusunda hastalarına bakmakla ve kurum disiplinine uymakla yükümlüdürler.

12.Özellikli hasta gruplarının refakatçileriÖzellikli hasta gruplarının (Terminal Dönem, Geriatri, Onkoloji, Yanık, Bağışıklık Sistemi Baskılanmış Hastalar, İstismara Uğramış Hastalar) refakatçileri hasta başında hasta özelliğine uygun kişisel koruyucu ekipman (maske, bone, galoş vb.) kullanmalıdır. Özellikli hasta gruplarının yanında refakatçi olarak kalacak kişiler; enfeksiyon hastalığı, ağır kronik hastalığı olan ve enfeksiyon almaya yatkın olan kişiler olmamalıdır. Refakatçi kalacak kişiler; bilinen bir enfeksiyon hastalığı ve ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayeti olanlar ile bakıma ihtiyacı olan kişiler ve 12 yaşından küçük çocuk olmamalıdır. Özellikli hasta gruplarının refakatçileri hastanın güven duyduğu, alışık olduğu kişiler olmalıdır.