Hasta Ziyareti; Hastanemiz ziyaret saatleri her gün 12.30-13.30 ve 19.00-20.00 saatleri arasındadır.
28 Temmuz 2023

Hastanemize hoş geldiniz;
Hastane hepimizindir.

Hasta, refakatçileri ve yakınlarının bu bilinçle hareket etmeleri gerekir. Hastalarımıza en iyi sağlık hizmetini verebilmek için aşağıda belirtilen hastane kurallarına tüm hastalarımızın, refakatçi ve yakınlarının uymaları gerekmektedir

HASTANE GENEL KURALLARI:

1. Hasta yatış işlemlerini yaptırmak için yatış dosyası ve kimlik belgeniz ile birlikte yatışınızın yapılacağı servise başvurunuz.
2.  Hasta Dosyasını ve reçetenizi ilgili sağlık personeli dışında kimseye vermeyiniz.
3. Hastane yatak takımları dışında kendi yatak takımlarınızı kullanabilirsiniz.
4. Yatan hastalar hastanede kaldıkları sürece çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak miktardan fazla para, mücevherat ve kıymetli eşyayı yanlarında bulunduramazlar. Kurum yetkililerine teslim edilmeyen kıymetli eşyanın kaybından hastanemiz idaresi sorumlu değildir.(Y.T.K.İ.Y. Madde68)
5. Geç saatlerde koridorlarda dolaşmayınız.
6. Tuvalet ve banyoları temiz tutunuz, tuvaletlere yabancı madde atmayınız.
7. Hastanemizde Sabah Kahvaltısı 06:00-07:00,öğlen yemeği 12:30-13:30,akşam 19:00-20:00 saatleri  arasındadır. Kullandığınız yemek tabaklarını odalarda bekletmeden bulunduğunuz servisin ofisine bırakınız.
8. Olası bir deprem ve yangın anında kesinlikle panik yapmayınız, görevlilerin bu konudaki talimatlarına uyunuz.
9. Yatış işlemleriniz esnasında sosyal güvencenizi gösteren evraklarınızı ibraz etmedi iseniz; taburculuk esnasında lütfen söz konusu belgelerinizi servisinizin bilgi işlem görevlisine teslim etmeden hastanemizden ayrılmayınız.
10. Servis hemşiresinin haberi olmadan servisten ayrılmayınız.
11. Hastalarımızla daha sağlıklı bir iletişim kurulabilmesi için yatış işlemleriniz esnasında görevlilere adres ve kimlik bilgilerinizi doğru veriniz.
12. Ücretli tedavi görmekte iseniz; taburcu işlemleri esnasında Hasta Kabul servisimize uğrayarak adınıza tahakkuk edilen borcunuzdan haberdar olarak işlemlerinizi tamamlatınız. Bu servisin bilgisi dışında hiçbir birim ve personele ödeme yapmayınız.
13. Resmi sevkli hasta iseniz; taburcu işlemleri yapılmadan bağlı bulunduğunuz kurumdan sevk işlemlerinizi yaptırarak evraklarınızı servis bilgi işlem görevlisine teslim ediniz.
14. Hastanemizden almış olduğunuz hizmetlerimizle ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi; servis hemşirelerimizden alabileceğiniz Hasta Şikayet ve Öneri formlarımıza, hastane giriş katındaki şikayet kutularına veya Hasta Hakları Birimine şahsen yapabilirsiniz.

REFAKATÇİ GENEL KURALLARI:


1. Hastaya refakat gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir. Eğer gerekli ise 1 (bir) kişi gelir.
2. Mümkün olduğunca hastanızın yanından ayrılmayınız.  (refakatçi kartını takınız.)
3. Hastanemize dışarıdan gıda maddesi getirmeyiniz.
4. Hastalarımızın mahremiyeti açısından Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Servisinde bayan refakatçi bulundurulmasına özen gösteriniz. (Y.T.K.İ.Y.  Madde 62).
5. Hastane binasında kesinlikle sigara içmeyiniz.[4207 sayılı yasa ]
6. Doktor ve hemşire vizit saatlerinde hasta yakını bekleme salonunda bekleyiniz.                                        

7. Hastalarımızı rahatsız etmemek için oda ve hastane koridorlarında huzuru bozacak şekilde yüksek sesle konuşmamaya dikkat ediniz.
8. Refakatçi hastanın bakımına izin verildiği ölçüde yardım edebilir.
9. Hasta yakınları, hastanemizin 811 12 44 nolu telefonu arayıp hasatlarının kaldıkları oda numarasını çevirerek 24 saat boyunca hasta ve refakatçisi ile görüşebilir.
10. Refakatçi değişimleri ziyaret saatlerinde yapılır. Bunun dışında refakatçi değişimi yapılmaz. Refakatçi değişikliğine servis sorumlu hemşiresi karar verir.
11. Refakatçiler doktorların direktifleri doğrultusunda hastalarına bakmakla ve kurum disiplinine uymakla yükümlüdürler.

12.Özellikli hasta gruplarının refakatçileriÖzellikli hasta gruplarının (Terminal Dönem, Geriatri, Onkoloji, Yanık, Bağışıklık Sistemi Baskılanmış Hastalar, İstismara Uğramış Hastalar) refakatçileri hasta başında hasta özelliğine uygun kişisel koruyucu ekipman (maske, bone, galoş vb.) kullanmalıdır. Özellikli hasta gruplarının yanında refakatçi olarak kalacak kişiler; enfeksiyon hastalığı, ağır kronik hastalığı olan ve enfeksiyon almaya yatkın olan kişiler olmamalıdır. Refakatçi kalacak kişiler; bilinen bir enfeksiyon hastalığı ve ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayeti olanlar ile bakıma ihtiyacı olan kişiler ve 12 yaşından küçük çocuk olmamalıdır. Özellikli hasta gruplarının refakatçileri hastanın güven duyduğu, alışık olduğu kişiler olmalıdır.


GÜVENLİK KURALLARI


1. Şüpheli bir durum ya da şahısla karşılaştığınızda mutlaka ilgili servis sorumlusunu bilgilendiriniz ve güvenlik görevlilerinden yardım isteyiniz.
2. Herhangi bir eşyanızın kaybolması, çalınması yada sahipsiz bir eşya görülmesi halinde ilgili bölümün sorumlu hemşiresine veya güvenlik personeline bilgi veriniz.
3. Yatış için gelirken değerli eşyalarınızı (ziynet eşyası, fazla miktarda para vb.) getirmeyiniz.
4. Kişisel eşyalarınızı size ayrılmış olan dolaplarda saklayınız.
5. Aracınıza değerli eşya bırakmayınız.
6. Tanımadığınız kişilerden yardım istemeyiniz ve bu kişilerin yardım tekliflerini kabul etmeyiniz. 


ENFEKSİYONDAN KORUNMA KURALLARI


1. Hastane Enfeksiyonlarından korunmanın en etkili yöntemi ellerin sabun ile yıkanmasıdır.
2. Hasta yataklarına oturmayınız.
3. Kendi eşyalarınızın dışında diğer hastaların kişisel eşyalarını kullanmayınız.
4. Ameliyathaneler, yoğun bakım ünitesi ve laboratuarlar gibi giriş kısıtlaması olan birimlere hasta ve yakınlarının girişi yasaktır.
5. Hasta dolaplarında yiyecek bulundurmayınız.
6. Yattığınız klinikteki görevlilerin uyarılarına dikkat ediniz.

ZİYARET ve ZİYARETÇİ GENEL KURALLARI:


1. Hastane ziyaret saatleri gündüz 12:30-13:30 arası,akşam:19:00- 20:00 arası olarak düzenlenmiştir.
2. 10 (on) yaşından küçük ziyaretçi çocuk kabul edilmez.
3. Hasta ziyaretlerinizin kısa süreli olmasına ve toplu halde ziyaret yapmamaya dikkat ediniz..
4. Hasta ziyaretlerinizde hastalarımızın rahatsız olmaması için oda ve hastane koridorlarında yüksek sesle konuşmayınız,  gürültü yapmayınız.
5. Hasta ziyaretlerinizde yiyecek, içecek canlı ve cansız çiçek getirmeyiniz, bunların yerine kişisel bakım ürünleri (kolonya, peçete, ıslak mendil vb.) getirmeyi tercih ediniz.
6. Hastanemizi temiz tutunuz. Çöplerinizi evsel atık kutularına atınız. Tuvaletleri ve lavaboları temiz kullanınız.

7.Hastaneye yatışı yapılan her hasta için servis hemşiresi tarafından verilen ve oluşturulan kişisel ihtiyaç listesindekileri getirebilirsiniz.

8.Çocuk hastalarda enfeksiyon önlemleri doğrultusunda hekimin izniyle uygun görülen zamanda kısa süreli olarak kardeş ve arkadaşları tarafından ziyaretleri ayarlanabilir.

 

ÖZELLİKLİ HASTA GRUPLARININ ZİYARET KURALLARI:

1.Hasta ziyareti,  ziyaretçi sayısı ve ziyaretçi sıklığı hekim tarafından belirlenmek kaydıyla günde en az bir kez olmak üzere planlanmıştır.

2.Hastanın birinci derece yakınları tarafından ziyaret gerçekleştirilebilir. Özel durumlarda hastanın doktorundan izin alınmalıdır.

3.Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir.

4.Ziyaret esnasında ziyaretçilerin Ziyaret Kurallarına uyması gerekmektedir.

Tüm bu kurallar hastalarımıza daha iyi hizmet verebilme ve onları rahat ettirebilme amacı ile oluşturulmuştur.
Gerekli hassasiyeti gösterdiği için tüm hasta, refakatçi ve ziyaretçilerine teşekkür ederim.

                                                                                                                                                                                          BAŞHEKİM

                                                                                                                                                                                    Dr. Zeki APAYDIN